Advanced Search

Category
Subcategory
Series
Tags

    7th Junior & Cadet Championships 2nd Under 21 years Cup VOL.1 04/16

    7th Junior & Cadet Championships 2nd Under 21 years Cup VOL.1 04/16

    7th WKF Junior & Cadet Championships

    2nd Under 21 Years Cup VOL.1

    13-16 October 2011 / Melaka, MALAYSIA

     

    -----

    Contents

    -----

    01/16

    Day 1 

    ●Under 21 Kata Male

    Semi final 1 N.YOSHIDA (JPN) VS A.JODICE (ITA)

    Semi final 2 M.YAKAN(TUR) VS M.GHORBANALIPOURMALEKSHAH(IRI)

    3rd place match 1 C.LIM(MAS) VS A.IODICE (ITA)

    3rd place match 2 K.KUOK (MAC) VS M.GHORBANALIPOURMALEKSHAH(IRI)

    Final N.YOSHIDA (JPN) VS M.YAKAN(TUR)

     

    02/16

    ●Under 21 Kata Female

    Semi final 1 E.LUCRAFT (ENG) VS C.TSURUYAMA (JPN)

    3rd place match 1 J.BLEUL (GEA) VS ELUCRAFT (ENG)

    Final C.TSURUYAMA (JPN) VS T.DO (VIE)

     

    03/16

    ●Under 21 Kumite Male -68 kg

    Semi final 1 B.ASGARI GHONCHEH (IRI) VS N.KOSMAS (GRE)

    Şemi final 2 M.MOHAMED (EGY) VS C.ALTAMURA (ITA)

    3rd place match 1 S.POKORNY (AUT) VS NKOSMAS (GRE)

    3rd place match 2 R.KOUSSEKSOU (MAR) VS M.MOHAMED (EGY)

    Final B.ASGARI GHONCHEH (IRI) VS C.ALTAMURA (ITA)

     

    04/16

    ●Under 21 Kumite Male - 78 kg

    Semi final 1 M.VITAGLIANO (ITA) VS A.GIRAUDEAU (FRA)

    Semi final 2 A.MAMAYEV (AZE) VS A.SOLYMAN (EGY)

    3rd place match D.BARTSEV (RUS) VS M.VITAGLIANO(ITA)

    Final A.GIRAUDEAU (FRA) VS A.MAMAYEV (AZE)

     

    05/16

    ●Under 21 Kumite Female -53 kg

    Semi final 1 S.ZAKHAROVA (KAZ) VS D.BUGUR (GER)

    Semi final 2 B.PLANK (AUT) VS T.YENEN (TUR)

    3rd place match 1 M.HIROSE (JPN) VS S.ZAKHAROVA (KAZ)

    3rd place match 2 M.RATKOVIC (CRO) VS B.PLANK(AUT)

    Final D.BUGUR (GER) VS TYENEN (TUR)

     

    06/16

    ●Under 21 Kumite Female -60 kg

    Semi final 1 A.BUCHINGER (AUT) VS T. TEK (TUR)

    Semi final 2 M.GOMYO (JPN) VS N.FORCELLA (ITA)

    3rd place match 1 Y.KHUPOVETS (KAZ) VS A.BUCHINGER (AUT)

    3rd place match 2 A.LENARD (CRO) VS. N.FORCELLA (ITA)

    Final I.TEK (TUR) VS M.GOMYO (JPN)

     

    07/16

    ●Under 21 Kumite Female 60+ kg

    Semi final 1 M.PROUILLE(FRA) VS K.SOMEYA (JPN)

    3rd place match 1 S.METZGER (HUN) VS KSOMEYA (JPN)

    Final M.PROUILLE(FRA) VS M.HOCAOGLU (TUR)

     

    08/16

    ●Under 21 Kumite Male 78+ kg

    Semi final i R.KAPTAN (TUR) VS R.ALSHEEK ALI (SYR)

    Semi final 2 A.ARESHKIN (RUS) VS D.LUCIC (MNE)

    3rd place match 1 M.HAMADINI (AKG) VS R.ALSHEEK ALI (SYR)

    3rd place match 2 M.DOS SANTOS (BRA) VS A.ARESHKIN (RUS)

    Final R.KAPTAN (TUR) VS D.LUCIC (MNE)

     

    09/16

    Day 2

    ●junior Kate Male

    Semi final LASOFUOGLU (TUR) VS G.PETRONI (ITA)

    Semi final 2 T.NAKASHIMA (JPN) VS A.SHAHRJERDI (IRI)

    3rd place match 1 M.KSENOFONTOV (AUS) VS G,PETRONI (ITA)

    Final A.SOFUOGLU (TUR) VS T.NAKASHIMA (JPN)

     

    10/16

    ●Junior Kata Female

    Seml final 1 J.HUGUES (FRA) VS K.SHIMIZU (JPN)

    Semi final 2 S.SOLYMAN (EGY) VS H.DO (VIE)

    3rd place match 1 D.BALCIAROVA (SVK) VS J.HUGUES (FRA)

    3rd place match 2 S. GARCIA (ESP) VS S.SOLYMAN (EGY)

    Final K.SHIMIZU (JPN) VS H.DO (VIE)

     

    11/16

    ●Junior Kumita Male -55 kg

    Semi final 2 C.DEL RIO LUNA (MEX) VS E.CEVAHIR (TUR)

    3rd place match 1 B.ALDOUSERI (KUW) VS J.CABANTOUS (FRA)

    3rd place match 2 MMHENNI (TUN) VS C.DEL RIO LUNA (MEX)

    Final A.ABIDOU (EGY) VS E.CEVAHIR (TUR)

     

    12/16

    ●Junior Kumite Male -61 kg

    Semi final i N.BODROVS (LAT) VS GKARACAN (TUR)

    Semi final 2 D.SZEGEDI (HUN) VS L.MARESCA (ITA)

    3rd place match 1 S.NAGHIPOUR JAFARI (IR) VS G.KARACAN (TUR)

    3rd place match 2 V.ESTRADA BALLEST (ESP) VS L.MARESCA (ITA)

    Final N.BODROVS (LAT) VS D.SZEGEDI (HUN)

     

    13/16

    ●Junior Kumite Female 48 kg

    Semi final 2 J.MAKSIMOVIC (MNE) VS N.CALISKAN (TUR)

    3rd place match 2 A.VINDROLA (PER) VS J.MAKSIMOVIC (MNE)

    Final A.RASHED (EGY VS N.CALISKAN (TUR)

     

    14/16

    ●Junior Kumite Female -53 kg

    Semi final 1 A.BAKE (USA) VS S.YAMADA (JPN)

    Semi final 2 YATTIA (EGY) VS M.PIACENTINO (ITA)

    3rd place match 1 B.TOSUN (TUR) VS A.BAKE (USA)

    3rd place match 2 E.NOVAKOVA (SVK) VS M.PIACENTINO (ITA)

    Final S.YAMADA (JPN) VS Y.ATTIA (EGY)


    15/16

    ●Junior Kumite Male -68 kg

    Semi final 1 RIBANEZ (ESP) VS A.AHMED (EGY)

    3rd place match 1 A.ANDREEV (RUS) VS R.IBANEZ (ESP)

    Final A.AHMED (EGY) VS S.HAYATI CALEH (IRI)


    16/16

    ●Junlor Kumite Male -76 kg

    Semi final 1 W.WIERDIS (ITA) VS M.RADWAN (EGY)

    Semi final 2 T.HICKMAN (ENG) VS J.MARKAC (SLO)

    3rd place match 1 HAHMED (QAT) VS W.WIERDIS (ITA)

    3rd place match 2 A.EMELIANOV (RUS) VS J.MARKAC (SLO)

    Final M.RADWAN (EGY) VS T.HICKMAN (ENG) EN

     

    Year of Production : 2011

      Series

      Related Videos

      VIDEO INDEX