7th Junior & Cadet Championships 2nd Under 21 years Cup VOL.1 01/16

7th Junior & Cadet Championships 2nd Under 21 years Cup VOL.1 01/16

7th WKF Junior & Cadet Championships

2nd Under 21 Years Cup VOL.1

13-16 October 2011 / Melaka, MALAYSIA

 

-----

Contents

-----

01/16

Day 1 

●Under 21 Kata Male

Semi final 1 N.YOSHIDA (JPN) VS A.JODICE (ITA)

Semi final 2 M.YAKAN(TUR) VS M.GHORBANALIPOURMALEKSHAH(IRI)

3rd place match 1 C.LIM(MAS) VS A.IODICE (ITA)

3rd place match 2 K.KUOK (MAC) VS M.GHORBANALIPOURMALEKSHAH(IRI)

Final N.YOSHIDA (JPN) VS M.YAKAN(TUR)

 

02/16

●Under 21 Kata Female

Semi final 1 E.LUCRAFT (ENG) VS C.TSURUYAMA (JPN)

3rd place match 1 J.BLEUL (GEA) VS ELUCRAFT (ENG)

Final C.TSURUYAMA (JPN) VS T.DO (VIE)

 

03/16

●Under 21 Kumite Male -68 kg

Semi final 1 B.ASGARI GHONCHEH (IRI) VS N.KOSMAS (GRE)

Şemi final 2 M.MOHAMED (EGY) VS C.ALTAMURA (ITA)

3rd place match 1 S.POKORNY (AUT) VS NKOSMAS (GRE)

3rd place match 2 R.KOUSSEKSOU (MAR) VS M.MOHAMED (EGY)

Final B.ASGARI GHONCHEH (IRI) VS C.ALTAMURA (ITA)

 

04/16

●Under 21 Kumite Male - 78 kg

Semi final 1 M.VITAGLIANO (ITA) VS A.GIRAUDEAU (FRA)

Semi final 2 A.MAMAYEV (AZE) VS A.SOLYMAN (EGY)

3rd place match D.BARTSEV (RUS) VS M.VITAGLIANO(ITA)

Final A.GIRAUDEAU (FRA) VS A.MAMAYEV (AZE)

 

05/16

●Under 21 Kumite Female -53 kg

Semi final 1 S.ZAKHAROVA (KAZ) VS D.BUGUR (GER)

Semi final 2 B.PLANK (AUT) VS T.YENEN (TUR)

3rd place match 1 M.HIROSE (JPN) VS S.ZAKHAROVA (KAZ)

3rd place match 2 M.RATKOVIC (CRO) VS B.PLANK(AUT)

Final D.BUGUR (GER) VS TYENEN (TUR)

 

06/16

●Under 21 Kumite Female -60 kg

Semi final 1 A.BUCHINGER (AUT) VS T. TEK (TUR)

Semi final 2 M.GOMYO (JPN) VS N.FORCELLA (ITA)

3rd place match 1 Y.KHUPOVETS (KAZ) VS A.BUCHINGER (AUT)

3rd place match 2 A.LENARD (CRO) VS. N.FORCELLA (ITA)

Final I.TEK (TUR) VS M.GOMYO (JPN)

 

07/16

●Under 21 Kumite Female 60+ kg

Semi final 1 M.PROUILLE(FRA) VS K.SOMEYA (JPN)

3rd place match 1 S.METZGER (HUN) VS KSOMEYA (JPN)

Final M.PROUILLE(FRA) VS M.HOCAOGLU (TUR)

 

08/16

●Under 21 Kumite Male 78+ kg

Semi final i R.KAPTAN (TUR) VS R.ALSHEEK ALI (SYR)

Semi final 2 A.ARESHKIN (RUS) VS D.LUCIC (MNE)

3rd place match 1 M.HAMADINI (AKG) VS R.ALSHEEK ALI (SYR)

3rd place match 2 M.DOS SANTOS (BRA) VS A.ARESHKIN (RUS)

Final R.KAPTAN (TUR) VS D.LUCIC (MNE)

 

09/16

Day 2

●junior Kate Male

Semi final LASOFUOGLU (TUR) VS G.PETRONI (ITA)

Semi final 2 T.NAKASHIMA (JPN) VS A.SHAHRJERDI (IRI)

3rd place match 1 M.KSENOFONTOV (AUS) VS G,PETRONI (ITA)

Final A.SOFUOGLU (TUR) VS T.NAKASHIMA (JPN)

 

10/16

●Junior Kata Female

Seml final 1 J.HUGUES (FRA) VS K.SHIMIZU (JPN)

Semi final 2 S.SOLYMAN (EGY) VS H.DO (VIE)

3rd place match 1 D.BALCIAROVA (SVK) VS J.HUGUES (FRA)

3rd place match 2 S. GARCIA (ESP) VS S.SOLYMAN (EGY)

Final K.SHIMIZU (JPN) VS H.DO (VIE)

 

11/16

●Junior Kumita Male -55 kg

Semi final 2 C.DEL RIO LUNA (MEX) VS E.CEVAHIR (TUR)

3rd place match 1 B.ALDOUSERI (KUW) VS J.CABANTOUS (FRA)

3rd place match 2 MMHENNI (TUN) VS C.DEL RIO LUNA (MEX)

Final A.ABIDOU (EGY) VS E.CEVAHIR (TUR)

 

12/16

●Junior Kumite Male -61 kg

Semi final i N.BODROVS (LAT) VS GKARACAN (TUR)

Semi final 2 D.SZEGEDI (HUN) VS L.MARESCA (ITA)

3rd place match 1 S.NAGHIPOUR JAFARI (IR) VS G.KARACAN (TUR)

3rd place match 2 V.ESTRADA BALLEST (ESP) VS L.MARESCA (ITA)

Final N.BODROVS (LAT) VS D.SZEGEDI (HUN)

 

13/16

●Junior Kumite Female 48 kg

Semi final 2 J.MAKSIMOVIC (MNE) VS N.CALISKAN (TUR)

3rd place match 2 A.VINDROLA (PER) VS J.MAKSIMOVIC (MNE)

Final A.RASHED (EGY VS N.CALISKAN (TUR)

 

14/16

●Junior Kumite Female -53 kg

Semi final 1 A.BAKE (USA) VS S.YAMADA (JPN)

Semi final 2 YATTIA (EGY) VS M.PIACENTINO (ITA)

3rd place match 1 B.TOSUN (TUR) VS A.BAKE (USA)

3rd place match 2 E.NOVAKOVA (SVK) VS M.PIACENTINO (ITA)

Final S.YAMADA (JPN) VS Y.ATTIA (EGY)


15/16

●Junior Kumite Male -68 kg

Semi final 1 RIBANEZ (ESP) VS A.AHMED (EGY)

3rd place match 1 A.ANDREEV (RUS) VS R.IBANEZ (ESP)

Final A.AHMED (EGY) VS S.HAYATI CALEH (IRI)


16/16

●Junlor Kumite Male -76 kg

Semi final 1 W.WIERDIS (ITA) VS M.RADWAN (EGY)

Semi final 2 T.HICKMAN (ENG) VS J.MARKAC (SLO)

3rd place match 1 HAHMED (QAT) VS W.WIERDIS (ITA)

3rd place match 2 A.EMELIANOV (RUS) VS J.MARKAC (SLO)

Final M.RADWAN (EGY) VS T.HICKMAN (ENG) EN

 

Year of Production : 2011

    Series

    Related Videos

    VIDEO INDEX